Jak vybrat gymnastický míč?
Pokud jste se již někdy rozhodovali, jaký gymnastický míč (synonymum pro fitball, bodyball, pezziball, gymnastic ball, gymball, atp.) si pořídit, byli jste možná zaskočeni, z kolika možností můžete vybírat. V následujících odstavcích si jednotlivé gymbally a další eventuality představíme.
Nejprve se musíte rozhodnout, k čemu chcete míč primárně využívat. Na trhu existují klasické gymbally, ale i různé další varianty, o kterých je dobré vědět.
Míč pro sezení
Hledáte další možnost, jak si zpříjemnit a obohatit dlouhodobé sezení například při práci? Gymnastický míč je pro sezení vhodný, avšak je důležité stále zachovávat pestrost. Nedoporučuje se sedět pouze na gymballu, ale v pravidelných intervalech jej střídat s kancelářskou židlí, dále i s bederní podporou a v neposlední řadě alespoň krátkou chůzí a protažením. Toto je nutné zejména z důvodu nepřetěžování svalů trupu, což by se při sezení výhradně na míči mohlo stát. Další výhodou gymballů je právě možnost je využít i pro protažení v průběhu pracovní doby. Dají se na nich velmi příjemně protáhnout záda a uvolnit páteř a celé tělo.
DOPORUČUJEME:
Klasický gymnastický míč – pro zdravé osoby bez problémů s rovnováhou, lze využít i ke cvičení
Gymnastický míč s nožičkami – nožičky zajišťují stabilitu míče, vhodný i ke cvičení viz níže
Physio Roll – míč oválného tvaru, stabilnější než gymball
Rehabilitační válec – podlouhlý tvar míče, zajišťuje větší stabilitu při aktivním sezení
Míč ke cvičení
Míčů vhodných ke cvičení je celá řada. Při využívání míče jako cvičební pomůcku je důležité si předem říci, pro jaké lidi bude míč určen. V nabídce se setkáte s míči pravidelných, ale i nepravidelných tvarů. Gymbally a další varianty jsou velmi dobrou součástí rehabilitačních i fitness cvičení. Díky jejich tvaru je cvičenec podněcován k neustálému udržování rovnováhy, při kterém se zapojují i hluboké svaly, které člověk obvykle správně neaktivuje a nemá o nich ponětí. Dále je tímto cvičením rozvíjena obratnost, senzorická koordinace či rychlost reakce. V neposlední řadě cvičení na míči, který vybereme speciálně podle specifických potřeb cvičence, je zejména při rehabilitaci ovlivňována i motivace a nálada pacienta.
DOPORUČUJEME:
Klasický gymnastický míč a míč s nožičkami – uvedeno výše
Physio Roll – míč oválného tvaru, stabilnější, vhodný ke cvičení i pro malé děti či osoby se sníženou schopností stability
„Brambora“ neboli Egg Ball – míč elipsoidního tvaru, větší kontaktní plocha s podložkou, vhodný pro cvičení u lidí s problémy s rovnováhou, těhotných žen či starších lidí
Rehabilitační válec – větší stabilita, při rehabilitaci hojně využíván u osob s handicapem či jako podkládací pomůcka
Jaké parametry hrají při výběru gymnastických míčů roli?
Na trhu se vyskytují různé varianty jednotlivých míčů. Podle čeho se však výběr míče odvíjí? Je důležité znát vaši výšku a váhu. Při sezení na míči by úhel v kolenních kloubech měl být 90 a více stupňů tak, aby kyčelní klouby byly vždy výše než kolena (viz obrázek). Tím se zajistí optimální narovnání páteře a postavení pánve.
Ke správnému výběru vám dopomůže tabulka:
Váha je druhým aspektem, na který musíte klást důraz při výběru správné velikosti. Zejména levnější míče mohou mít díky nekvalitnějším materiálům sníženou nosnost a pružnost. V případě, že máte nadváhu, volte míče s průměrem o kategorii vyšší.