Cvičení na gymnastických míčích

Cvičení na gymnastických míčích

V současné době představuje gymnastický míč nenahraditelnou součást vybavení fitness center. Spousta lidí si dokonce pořizuje gymnastický míč i do domácího prostředí. Jak cvičit s gymnastickým míčem, aby nezůstal jen tak ležet v koutě, jak to většinou se cvičebními pomůckami bývá?

Gymnastické míče jsou k dostání v mnoha různých rozměrech. Abyste se s gymnastickým míčem sžili, je nezbytné zvolit správnou velikost, kterou nesnadněji odhadnete podle výšky postavy.

  • 80 – 110 cm: průměr 30 cm
  • 110 – 140 cm: průměr 45 cm
  • 140 – 155 cm: průměr 45 cm
  • 150 – 165 cm: průměr 55 cm
  • 160 – 180 cm: průměr 65 cm
  • 175 – 190 cm: průměr 75 cm
  • 180 cm a více: průměr 85 cm

Nosnost gymnastických míčů je poměrně vysoká. Zpravidla dosahuje i několika stovek kilogramů. Nemusíte mít strach, že by vás gymnastický míč neunesl. Váha je i tak důležitým parametrem, a to kvůli dosedu.

Jak využít gymnastický míč?

Gymnastický míč můžete využít jako náhradu za židli či křeslo. Nemusíte provádět žádné cviky na gymnastickém míči, ale pouze si na něj usednete k počítači, čímž budete nuceni ke správnému držení těla. Budete udržovat rovnováhu, k čemuž využijete hluboké svaly páteře. Sezení na gymnastickém míči je skvělou prevencí bolesti zad a ochabování zádových svalů. Zlepšíte také držení těla, aniž byste museli vynaložit nějakou velkou námahu. Gymnastický míč nachází uplatnění i při aktivnějších činnostech. Můžete vyzkoušet zpevňovací a posilovací cviky na gymnastickém míči, nebo jej využijete při rehabilitačních cvicích.

Cviky na gymnastickém míči

Cvičení na gymnastickém míči zpevňuje a posiluje svaly. Gymnastický míč cviky má účinnější, a to i v situaci, kdy míč slouží pouze jako náhrada židle, jak jsme již výše zmínili. Gymnastický míč nutí tělo, aby udrželo rovnováhu, čímž se stimulují svaly. Cviky s gymnastickým míčem jsou komplexní, náročnější, ale k tělu šetrnější.

Cviky s gymnastickým míčem na břicho

Chcete-li cvičit své břišní svaly, potom je gymnastický míč ideálním prostředkem. Můžete cvičit jak spodní část břišních svalů, tak i svaly přímé. Pro posílení spodní části břišních svalů cvičte tak, že si lehnete na záda a ruce dáte podél těla. Nohy natáhnete a mezi kotníky vložíte gymnastický míč. Poté budete neustále s nataženýma nohama zvedat nahoru a dolů.

Pro posílení přímých břišních svalů zvolte jednoduchou alternativu ke klasickým zkracovačkám. Cvik je stejný s tím rozdílem, že si záda položíte na gymnastický míč. Chodidla necháte položená na zemi, nohy ohnete v kolenou a ruce položíte na hruď, případně je natáhnete za hlavu. Horní část trupu potom směrujete dopředu k nohám. Důležité je, aby byla bederní část umístěná neustále na míči. Na gymnastickém míči můžete cvičit také sklapovačky na šikmé svaly břicha.

Jaký gymnastický míč koupit?

Gymnastické míče máme v našem internetovém obchodě rozděleny ještě na několik podkategorií – over ball, velké cvičební míče, míče s nožičkami, elipsy a skákací míče. Nejžádanější kategorií jsou velké cvičební míče, které nabízíme v různých velikostech.

Vyberte si gymnastický míč, který vám bude vyhovovat velikostí, strukturou, cenou i kvalitou. Naše nabídka míčů je opravdu bohatá.